Zabieg RIRS
/zabieg wykonywany w ramach NFZ


Częstość występowania kamicy dróg moczowych zależy od czynników geograficznych, klimatycznych, etnicznych, żywieniowych i genetycznych i  waha się od 1% do 20%. W krajach o wysokim standardzie życia, takich jak Szwecja, Kanada czy USA, częstość występowania kamicy nerkowej jest szczególnie wysoka (> 10%). W niektórych rejonach odnotowano wzrost o ponad 37% w ciągu w ciągu ostatnich 20 lat. 

Zabieg RIRS (retrograde intrarenal surgery) polega na litotrypsji (kruszenie) złogów w nerce z zastosowaniem giętkiego ureterorenoskopu oraz lasera metodą endoskopową (bez nacinania powłok). Do niedawna istniała możliwość kruszenia złogów tą metodą zlokalizowanych jedynie w pęcherzu moczowym oraz moczowodzie. Udoskonalenia techniczne, w tym miniaturyzacja endoskopu, ulepszony mechanizm odchylania, lepsza jakości optyki i narzędzi oraz wprowadzenie materiałów jednorazowego użytku pozwoliły na rozszerzenie możliwości tej małoinwazyjnej metody do usuwania kamieni zlokalizowanych również w nerkach. Według badań, skuteczność zabiegu wynosi 91%, nawet dla złogów powyżej 2cm. To właśnie małoinwazyjność oraz wysoka skuteczność tej metody sprawiła, że staje się ona metodą z wyboru leczenia kamicy nerkowej.

 


Relacja z warsztatów szkoleniowych z techniki operacyjnej RIRS dla lekarzy urologów organizowanych przeze mnie przy współpracy z amerykańską firmą Boston Scientific oraz dr. Martinem Drerupem ze szpitala Uniwersyteckiego w Salzburgu, Austrii: